Wat kun je vinden op deze pagina?
LO-467 Aanpassen landentabel Nauru wordt Naoëro
1 Probleemstelling
1.1 Omschrijving
Begin augustus 2026 maakte het eilandstaatje Nauru bekend dat het voortaan (in het Engels) Naoero heet, of voluit: de Republiek Naoero. De nieuwe naam sluit beter aan bij bij de uitspraak en spelling in de eigen landstaal. In de Country Codes Collection behorend bij ISO 3166 is de nieuwe naam ook overgenomen en daarom doen we dat ook in de BRP landentabel, zij het met een trema op de e: Naoëro (spreek uit: Nau-ee-ro). Het trema is toegevoegd om de uitspraak in het Nederlands zo veel mogelijk te laten lijken op hoe Naoëranen de naam van hun land zelf uitspreken.
1.2 Herkomst
Deze wijziging komt voort uit de berichten in de media over de nieuwe naam van Nauru en de wens om in de landentabel zo min mogelijk af te wijken van de internationale standaard ISO 3166.
1.3 Raakvlakken
Er zijn geen raakvlakken met andere LO-wijzigingen.
2 Oplossing
2.1 Huidige situatie
In de huidige landentabel komt het land Nauru voor, met BRP-code 7057.
2.2 Oplossing
In de landentabel wordt de naam van Nauro gewijzigd in Naoëro. Alle andere gegevens in de tabelregel blijven gelijk: zowel de BRP-code als de ISO 3166-codes.
2.3 Openstaande punten
Volgens de Commissie Aardrijkskundige Namen van de Nederlandse Taalunie gaat ISO op een later moment ook de Alpha-3-code van dit land wijzigen van NRU naar NRO. Zodra dat gebeurd is, zal ook die code in de landentabel worden aangepast.
3 Invoering
De wijziging wordt doorgevoerd op 1 januari 2027. Omdat alleen de naam van het land wijzigt, is er geen impact op persoonslijsten en de code 7057 komt sowieso maar heel weinig voor.
4 Gevolgen
4.1 Documentatie
Deze wijziging hoeft alleen doorgevoerd te worden in tabel 34.
4.2 Gemeenten
Gemeenten moeten er rekening mee houden dat de aangepaste naam moet kunnen worden getoond op schermen, uittreksels uit de BRP, aangevraagde reisdocumenten en dergelijke.
4.3 Afnemers
Afnemers moeten er rekening mee houden dat de aangepaste naam moet kunnen worden getoond op schermen en in documenten.
4.4 IND
Geen gevolgen.
4.5 Caribische landen en Caribisch Nederland
De (ei)landen van het Caribisch deel van het Koninkrijk moeten er rekening mee houden dat de aangepaste naam moet kunnen worden getoond op schermen en op uittreksels uit de PIVANOBO.
4.6 RvIG-systemen
RvIG moet de nieuwe naam invoeren in de Tabellen Applicatie, er tijdig een Dw01-bericht voor verspreiden en de nieuwe inhoud van de tabel publiceren op de website. In de BRP-V en de RNI moet de nieuwe naam ook kunnen worden getoond op schermen en in documenten.